Haber

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Türkiye Yüzyılında İlk Hedefimiz Milletimizi Yeni Bir Anayasaya Kavuşturmaktır

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Türkiye Yüzyılında ilk hedefimiz milletimizi yeni bir Anayasaya kavuşturmaktır.” söz konusu.

Bakan Tunç, Çankırı Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen TÜVGA 4. İl Olağan Genel Kurulu’nda, yüz yıllık Cumhuriyet’in birçok inişli çıkışlı olduğunu söyledi.

Milli iradenin önünü tıkayan darbeci vesayetçi zihniyet nedeniyle çok zaman kaybettiklerine dikkat çeken Bakan Tunç, “Eğer o darbeci vesayetçi zihniyetin son 21 yılda yaptığı müdahaleler olmasaydı, O milli iradeye karşı çıkanlara karşı mücadele etmemiş olsaydı, onlar olmasaydı ve o engelleri yaşamasaydı, Türkiye bugün çok daha ileride olurdu.” “Yine de hayallerinizin çok ilerisindeyiz. Aslında 21 yılda Türkiye’nin fiziki gelişiminin yüzde 90’ını tamamladık.” söz konusu.

Bakan Tunç, Türkiye’nin fiziki gelişimini ve milletin refahını artırmaya devam ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Öte yandan, başta temel hak ve özgürlüklerin önündeki engellerin kaldırılması olmak üzere, adaletin sağlanması ve adalete güvenin tesis edilmesi mücadelemizde hiçbir zaman taviz vermedik. Bundan sonra da taviz vermeyeceğiz. Kalkınmayı sağlayacağız, çıtayı yükselteceğiz. Demokrasimiz daha da yükselecek ve hem adaleti hem de kalkınmayı sağlamaya devam edeceğiz.” Elbette Türk Asrında hızımızı daha da arttıracağız.”

Millete hizmet ederken her türlü sıkıntıyla karşılaştıklarını vurgulayan Bakan Tunç, “Darbe girişimleriyle karşılaştık. Sokak isyanlarıyla karşılaştık, 17-25 Aralık’ta polis ve yargı darbesiyle karşılaştık. Bütün bu kötülükleri milletimizle birlikte önledik. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde milletimizin cumhurbaşkanına olan inancı, cumhurbaşkanımızın “Cumhurbaşkanının milletine güveni, cumhurbaşkanının milletine güveni, milletin cumhurbaşkanına güveni bu başarıyı getirdi ve bugün Türkiye yüzyılına başladı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile umarım ülkemiz, kararları daha hızlı alan, daha hızlı uygulayan, millet iradesine dayalı cumhuriyeti daha da güçlendiren bir yönetim sistemine adım atmıştır.” dedi.

“Elbette Türkiye Asrında ilk hedefimiz milletimizi yeni bir Anayasaya kavuşturmaktır.” Bakan Tunç şunları söyledi:

“Bu millet meclisi neden yeni bir Anayasa yapmak zorunda olsun ki, demokratik, sivil, katılımcı, çoğulcu, hak ve özgürlükleri ön planda tutan bir Anayasa yapıp milletin onayına sunsun? Milletimiz bunu istiyor. Çünkü darbeyle yönetilmek Anayasadır. Bu çağda ve Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında Türkiye’de durum böyle değildir.” “21. yüzyılın başındaki Türkiye’mize yakışmıyor. Umarım bunu başarabiliriz. TBMM’deki milletvekillerimiz, siyasi partilerimiz, herkesin millete olan borcunu yerine getirmesi gerekiyor.”

Bakan Tunç, Çankırı’daki esnafı ziyaret ettikten sonra sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir toplantı daha gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu